10 tésztafajta, amit mindenkinek ki kell próbálnia

Minden tésztaételhez megvan a megfelelő tészta. Ha pedig megtaláljuk a tökéletes formájú tésztát, nem csak a főzést teszi jobbá, de a tányérunkra került étel is sokkal kielégítőbb látványt fog nyújtani.

Egy a lényeg: akármilyen formát választunk, az adagunk kontrollálása a kulcs a megfelelő táplálkozáshoz. A Fitthin Paleo tökmagos és lenmagos, valamint a Fitthin Diétás durum száraztésztáink ennek az igénynek megfelelve már eleve előre kimért adagokkal rendelkeznek. Hiszen ne felejtsük el: egy étkezés egy adag (55 g)!
 

Mai cikkünkben azt a 10 tésztafajtát soroljuk fel, amiket mindenkinek legalább egyszer ki kell próbálnia:
 

  1. Bucatini: Ez a szalmaszerű tészta kicsit vastagabb, mint a Spaghetti tészta, azzal a különbséggel, hogy a közepe lyukas. A Bucatini tökéletes minden szószhoz, de sütve is jó választás ebédünkhöz. A változatosság kedvéért próbáljuk meg különböző sovány fehérjékkel is kombinálni.
     
  2. Cavatappi: Ez a spirál alakú tészta formája miatt könnyedén keveredik az egyszerűbb és a kifinomultabb feltétekkel is. Készítsük el bármilyen szószhoz, de próbáljuk ki zöldségekkel is. Ezzel biztosan lenyűgözzük a vacsoravendégeket! Formája miatt a Cavatappi tökéletes tésztasalátákhoz is.
     
  3. Fussili: (Más néven „csavart spagetti”.) Feltétnek a legtöbb szósz kitűnő választás ehhez a tésztafajtához. Mindemellett félbetörve levesekhez is hozzáadhatjuk, de tésztasalátánk látványát és ízvilágát is különlegesebbé tehetjük vele.
     
  4. Lasagne: Ez a széles, lapos tészta valószínűleg egyike a legrégebbi tésztafajtáknak. Már magából a szóból több nyelven is egy olyan ételre asszociálunk, ami Lasagne lapokból rétegesen, különböző szósszal és egyéb más hozzávalókkal készül el.
     
  5. Penne: A Penne megfelelő választás húsos, zöldséges, krémes és olaj-alapú szószokhoz is. Főleg azokhoz az ételekhez ajánlják, amikben a hús, zöldség és egyéb hozzávalók nagyobb darabokra lettek összevágva, vastagon ellepik a tésztát. Éppen ezért sütőben készült tésztaételekhez ideális választás.
     
  6. Ravioli: Olyan tésztáról van szó, ami általában négyzet vagy kör alakú és legtöbbször sajtos, húsos, zöldséges vagy fűszerkrémes töltelékkel van töltve. Tálalhatjuk vörös szószokkal vagy akár olajos öntettel is.
     
  7. Rigatoni: Ez a nagyobb darabokból álló, cső alakú tészta mind sajtszószhoz, mind pörköltekhez is tökéletes választás mérete és formája miatt. A legkedveltebb párosítások hozzá azonban inkább a paradicsomos-hagymás vagy húsos mártások lehetnek.
     
  8. Rotini: A Rotini spiráljai tökéletesen megtartják a zöldségeket és a húsokat, így a legtöbb szószhoz ez is tökéletes választás. Hasonlóan a Cavatappi és a Fussili tésztákhoz, salátákhoz is kiváló alapanyag.
     
  9. Spaghetti: Talán nem kell bemutatni a legtöbbek által kedvelt tésztafajtát, amihez aztán tényleg bármilyen feltét tökéletesen passzol. A bolognai spagettin kívül is sok más, ízletes ételt elkészíthetünk ennek a tésztának a felhasználásával.
     
  10. Tagliatelle: A legtöbbek által szélesmetéltként ismert tésztával szintén sokféle szósz párosítható. Leggyakrabban a gombás és/vagy húsos feltéteket ajánlják hozzá.


Kattints ide a továbbiakért!

Az 5 legrosszabb dolog, ami a tésztánkkal történhet

Minden nő – és olykor a férfiak – életében eljön az a pillanat, amikor meg kell tanulniuk főzni. Kinek az édesanyja, kinek a nagymamája segít elindulni ezen az úton. De sokan akadnak, akik egyedül próbálnak nekivágni ennek a feladatnak. Egy biztos, minden kezdet nehéz, de vannak dolgok, amikre mindig oda kell figyelni, amikor a konyhában tevékenykedünk.

Mai cikkünkben az 5 legrosszabb esetet soroltatjuk fel, ami megtörténhet velünk tésztafőzés közben:
 

  1. Leejtett tésztás zacskók: Mindenkivel előfordult már, hogy rosszul fogta meg a zacskót és a polcról leemelve az összes tészta a földön landolt. Egyszerű eszközökkel azonban az ilyen balesetek könnyen kiküszöbölhetők. Elég egy csipesz a nyitott rész lezárásához, vagy egy zárható tetejű doboz, tésztánk így nem vész kárba már a főzés elkezdése előtt.
     
  2. Nem főtt meg a tészta: Bármennyire is éhesek vagyunk, célszerű megvárni, amíg a tészta teljesen – vagy ízlésünknek megfelelően megfő, mert nincs rosszabb, amikor ropog a tészta a fogunk alatt.
     
  3. Túlfőtt: Ha sokáig hagyjuk főni a tésztát, teljesen szétfőhet, és odaég az edény aljára, így ugrott az aznapi ebédünk/vacsoránk.
     
  4. Sós/sótlan: Talán ezt a legkönnyebb elhibázni, ám idővel kitapasztaljuk, hogy mennyi vízbe, mennyi tésztához mennyi a megfelelő adag só, amivel se íztelen, se túl sós nem lesz a tészta. Ha mégis elhibázzuk, a hozzá készített szósszal kompenzálhatjuk ezt.
     
  5. Túl sokat készítettünk: Ami nem feltétlenül akkora katasztrófa, ha a hozzá készült pl. szószból is legalább annyi van, mint tésztából. Így marad későbbre is, esetleg másnapra ebédhez. Ha viszont nem elég a hozzá készült feltét, hajlamosak vagyunk bent felejteni a hűtő hátuljában a megmaradt tésztánkat, ami csak megromlik 1-2 nap alatt és dobhatjuk ki.
     

A Fitthin Diétás durum száraztésztáink és a Fitthin Paleo tökmagos és lenmagos tésztáink többek között ezt a problémát is könnyedén kiküszöbölik. Hiszen előre kimért adagjaival (55 g) biztos, hogy nem készítünk túl sok tésztát magunknak. A túlevés veszélye sem fenyeget minket, ami nem utolsó szempont egészségünk megőrzése érdekében.

Ha elolvassuk az elkészítési javaslatot, odafigyelünk főzés közben, akkor idővel és gyakorlással mi is tökéletes tésztát tudunk készíteni.

Olvass tovább itt!

29. heti recept - Fitthin Diétás durum spenótos tészta

A mai receptünkben a spenót kapott főszerepet. Ez az ízletes zöldség nagyban hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, emésztőrendszerünk helyreállításához. Diétázók, fogyókúrázók számára ideális társ.

A legtöbben főzelék formájában találkoztunk eddig a spenóttal, ma azonban egy újabb felhasználási módjára tehetünk szert.

 

Hozzávalók/1 adag:

  • 30g spenót – mirelit vagy friss is lehet
  • 20g natúr joghurt – 1–2 evőkanál
  • 55g Fitthin Diétás durum csőtészta
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 szál újhagyma fehér része
  • 30g zöldség – brokkoli, karfiol, sárgarépa vegyesen
  • só, bors ízlés szerint
  • olívaolaj

 

Elkészítés:

  1. Egy lábasban a brokkolit, karfiolt, a felkarikázott sárgarépát és újhagymát egy csipet sóval, kevés olívaolajon fedő alatt puhára pároljuk.
  2. Ha a párolás kész, hozzáadjuk a spenótot, a gerezd fokhagymát belepréseljük, sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, ezeket összefőzzük.
  3. Adjuk hozzá a natúr joghurtot, ízlés szerint még sót és borsot.
  4. A Fitthin Diétás durum csőtésztát előírás szerint kifőzzük.
  5. Összekeverjük a spenótos zöldségeket a tésztával és tálaljuk. 

 

Diétásoknak tökéletes ebéd vagy vacsora – ha valaki egy kicsit csalni szeretne, egy kevés sajtot reszelhet az étel tetejére.

Jó étvágyat kívánunk!

A teljes cikket itt elérheted!

Dobd fel az esős napokat színes ételekkel

Egész nap esett az eső és sajnos még most is szürkeséget látunk, ha kinézünk az ablakon. Úgy gondoltuk tehát, itt az ideje, hogy cikkünkkel egy kis színt csempésszünk a mai napba.

Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása milyen nagy szerepet játszanak egészségünk megőrzésében. Azzal azonban kevesebbszer találkozunk, hogy melyik színű zöldség és gyümölcs milyen hatóanyagokkal járul hozzá egészségünkhöz.

Ha mindenképp ki szeretnénk választani a főbb kategóriákat, három színt fontos megemlíteni: zöld, sárga/narancssárga és a piros. Az ilyen színű zöldségeket és gyümölcsöket soha ne hagyjuk ki étrendünkből.

 

Zöld

A legtöbb zöldség – ahogy az a nevében is benne van – zöld színű. Ezt a színt a klorofill adja, mely fontos szerepet játszik egészségünk megőrzésében. Jó antioxidáns, ami minden fogyókúrázónak és diétázónak elengedhetetlen társa a mindennapokban.

Legtöbbet ajánlott zöld színű zöldségek és gyümölcsök:

  • spenót, petrezselyem, brokkoli, uborka, kelbimbó, kelkáposzta, articsóka, spárga
  • zöldalma, kivi, zöld körte, szőlő

A spenótból készíthetünk spenótos tésztát, amihez tökéletes választás például a Fitthin Diétás durum Spagettink.

 

Sárga/narancssárga

Ezek a zöldségek és gyümölcsök immunrendszerünk erősítésével segítik elő egészségünk megtartását, magas C-vitamin és antioxidáns tartalmúak.

Legtöbbet ajánlott sárga/narancssárga színű zöldségek és gyümölcsök:

  • sárgarépa, tök, sütőtök, sárga cékla
  • sárgadinnye, körte, grapefruit, citrom, ananász

Sárgarépából és tökből ízletes szószt készíthetünk például a Fitthin Diétás durum Csőtésztánkra.

 

Piros

A piros zöldségek és gyümölcsök fogyasztása szintén hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, ezen kívül pedig szellemi tevékenységünket is serkentik és memóriánkat is karban tartják.

Legtöbbet ajánlott piros színű zöldségek és gyümölcsök:

  • cékla, vöröshagyma, paradicsom – utóbbi a paleo étrendben nem, de a reális paleo étrendben már elfogadott
  • piros alma, málna, eper, piros grapefruit, görögdinnye, ribizli

A piros színű gyümölcsökből ízletes turmixot készíthetünk tízóraira vagy uzsonnára.

 

Kattints ide a teljes cikkért!

5 aranyszabály, hogyan állítsd helyre szervezeted fesztiválozás után

Itt a nyár – és ha nyár, akkor fesztiválszezon! Hazánk is több híres zenei és egyéb fesztiválnak ad helyet ebben az évszakban, és bár igazán nagy buli és élmény fesztiválozni, be kell látnunk, hogy az egy- vagy akár többhetes mulatságok megterhelik szervezetünket. Így még azoknak is nehéz visszarázódni a mindennapokba a táplálkozást tekintve, akik előtte is már odafigyeltek az egészségükre.

Egy fesztivál ideje alatt a nehéz és zsíros ételek (hamburger, lángos, gyros stb.) mellett az alkohol – olykor – mértéktelen fogyasztása akár pár nap alatt is felboríthatja az emésztőrendszerünk normális működését, de ilyenkor sem szabad csüggedni, jól kontrollált diétával, egyszerű és olcsó praktikákkal hamar vissza tudunk térni a rendes kerékvágásba.

1. Az első és talán legfontosabb, hogy hidratáljuk szervezetünket az elfogyasztott alkoholmennyiség után, azért, hogy májunknak legyen ideje regenerálódni. Igyunk tehát sok folyadékot: a víz ebben az esetben is legjobb barátunk legyen, de több méregtelenítő hatású gyógynövényt is ismerünk, amiből teákat is készítenek – ilyen például a csipkerózsa, articsóka és az apróbojtorján is.

2. Ahhoz, hogy szervezetünk helyreálljon egy-egy fesztivál után, a szokottnál is több zöldség és gyümölcs fogyasztása ajánlott, hiszen azon kívül, hogy magas rosttartalmuk segíti az emésztőrendszer gyorsabb működését, pótolja a szervezetből hiányzó vitaminokat és az ásványi sókat. Az emésztés helyreállításában segít, ha napi kétszer, de legalább egyszer egy-egy evőkanál korpát, zabpelyhet és lenmagot (amelyből Paleo tésztáink közül több is készül) összekeverünk natúr joghurttal – ízesíteni lehet zöldfűszerrel (pl. kapor, bazsalikom), de friss gyümölcsökkel is (pl. eper, bogyós gyümölcsök).

3. Kerüljük a nehéz és zsíros ételeket, épp eleget fogyasztottunk belőle a fesztivál ideje alatt. Mindemellett a szénhidrát bevitele azért most elég fontos tényező. A zöldségek, gyümölcsök fogyasztása tehát emiatt is elengedhetetlen, de próbáljunk odafigyelni arra, hogy csak olyan ételből vigyünk be szénhidrátot a szervezetünkbe, ami nem terheli meg azt: így a teljes kiőrlésű lisztből, durumlisztből készült ételek tökéletes választás lehetnek, mint például a Fitthin Diétás durum száraztésztáink.

4. Bár a zsíros ételek kerülése ajánlott, ahogy már előző cikkünkben írtuk, egészséges zsírok bevitele fontos többek között a vitaminok felszívódásának segítésében. Fogyasszunk tehát halat, olajos magvakat, olívaolajban sült ételeket.

5. Végezetül ne felejtsük el azt, hogy egy ilyen esemény nem csak a testre, de a szellemi képességeinkre is hatást gyakorol, igyekezzünk tehát minél többet pihenni egy fesztivál után. Megfelelő diétával és pihenéssel együtt hamar visszarázódhatunk a mindennapokba.

Olvass tovább itt!

Miért ennyi az annyi?

Ezért 55g az egy étkezésnyi adag

A magyar étkezési szokás egyik alappillére, hogy amennyit elénk tesznek azt illik és szokás is megenni. Ennek köszönhetően addig eszünk, míg el nem fogy az étel a tányérunkról, függetlenül attól, hogy már rég jóllaktunk vagy sem. Mert ezt tanultuk már az óvodában, iskolában is, hogy addig nem hagyhatjuk el az asztalt még van bármi is a tányérunkon. Mert nagymama vagy anyuka megdorgált, vagy szúrós tekintettel nézett ránk ha valamit meghagytunk, azt feltételezve hogy nem ízlett az étele és/vagy pazarolunk.Többek között ennek köszönhető, hogy nem tudunk mértéket tartani, ami helytelen táplálkozáshoz és elhízáshoz vezet. A rossz beidegződéseken változtatni és egészséges életmódra áttérni nem könnyű, főleg a mai rohanó világban. Egyszerűen nincs idő méricskélni, számolgatni, időt, energiát  szánni a megfelelő étrend kialakítására. Ezekből adódóan jött az ötlet, hogy mennyivel egyszerűbb lenne, ha ezen problémákat megelőzve mindig csak annyi étel kerülne a tányérunkra, amennyit jóízűen meg tudunk enni. Amennyivel nem esszük túl magunkat és bőségesen jól lehet lakni, úgy hogy nem szaporítjuk tovább a felesleges kilókat. Mi ezek gondolatok mentén kezdtünk el kísérletezni, hogy mennyi is az elég! Termékeinkhez az alapanyagokat úgy válogattuk össze, hogy a késztermékből az 55 g elegendő tápanyagot, vitamint, fehérjét, rostot, csökkentett szénhidrátot mégis elegendő kalóriát biztosítson a következő étkezésig. Mind a Paleo tökmagos mind a Diétás durum száraztésztáinkban lévő tápanyagok lassan szívódnak fel, így hosszabb ideig termelnek energiát és később éhezünk meg újra, tehát kevesebb mennyiség is elég a megszokottnál. A Fitthin tészta előre kimért adagjaival tudatosan kontrollálni tudod étkezéseidet, úgy hogy nem kell lemondanod egy olyan finomságról mint a tészta, legyen szó arról hogy főételt vagy köretek készítesz. Persze tudjuk, hogy a berögzült szokásokon nehéz változtatni, és esélyt adni valami újnak, de mi úgy gondoljuk, hogy egy próbát mindenképp megér! És mindössze egy kondi jegy vagy egy mozijegy árából akár egész hétre, a hét minden napján egyszeri étkezésre elegendő, kontrollált étkezést tudsz biztosítani magadnak a Fitthin tésztákkal, ezzel is hozzájárulva életmódváltással kapcsolatos terveidhez. 

A teljes cikkért katt ide