Korábban is írtunk már arról, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a paleo életmódnak. Napjainkban pedig már egyre többször találkozunk olyan cikkekkel, videókkal és képekkel, amelyek ezt a táplálkozási szokást ismertetik, népszerűsítik.
Bár a paleolit étrendet a kezdetekben csak egy divathóbortként emlegették, mára már olyannyira szélesedett a látókörünk ezzel az életmóddal kapcsolatban, hogy talán korunk egyik legvállalhatóbb életformájának tekinthetjük.
Természetesen a paleo diétában is vannak szigorúbb és lazább változatok is, de pont emiatt választhatja ezt az életmódot bárki. Mai cikkünkben bíztatni szeretnénk olvasóinkat arra, hogy nyugodt szívvel váltsanak paleo étrendre. Ezt pedig az étrend legfőbb előnyeinek felsorolásával nyomatékosítjuk:
A paleo étrend tehát egyszerre tár elénk újabb lehetőségeket és segít javítani egészségi állapotunkon is.
Megosztás a facebookonMint ahogy azt mindnyájan tudjuk, minden évszaknak megvannak a maga jellegzetes ételei. Az egészséges életmódhoz pedig nagyban hozzájárul az, ha évszakoknak megfelelően alakítjuk ki étrendünket. Ez a táplálkozási szokás könnyen rászoktat minket arra, hogy mindig az adott évszakban termő zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk. Ez azért jó, mert így a legtöbbször friss ételek kerülhetnek az asztalra.
Tavasz
Fontos, hogy tavasszal olyan ételeket fogyasszunk, amelyek segítik kitisztítani szervezetünket a téli időszak után. Hiszen akármennyire is egészséges életmódod folytattunk a hideg hónapokban is, télen sok salakanyag gyűlik fel szervezetünkben.
Nyár
A legmelegebb hónapokban fontos, hogy hűtsük szervezetünket, így ajánlott hideg ételeket fogyasztani. A legjobb, ha a zöldségeket és gyümölcsöket nyersen fogyasztjuk, ám ha párolni szeretnénk, mindenképp rövidítsük le a főzési folyamatot.
Ősz
Ősszel még mindig rengeteg zöldség és gyümölcs kerülhet a tányérunkra. Fontos azonban, hogy ne azokat válasszuk, amelyek télen is ugyan úgy fogyaszthatók, azokat hagyjuk meg a hidegebb hónapokra.
Tél
Télen a hideg miatt elengedhetetlen szervezetünk fűtése. Meleg teákkal és levesekkel ez tökéletesen megoldható.
A paleolit étrendet ez az étkezési szokás egyébként tökéletesen kiegészíti. Mindkét életforma megköveteli a finomított, tartósított élelmiszerek fogyasztásának elhagyását. Ami pedig a legfontosabb, hogy az élelmiszerek és az ételek tápanyagokban gazdagok legyenek és feldolgozatlanul kerüljenek az éléskamránkba.
Sokan tapasztalhatjuk, hogy bár egészségesen étkezünk és mellette még sportolunk is, a fölösleges kilók mégsem akarnak eltűnni rólunk. Az pedig nagyon frusztráló lehet, hogy kétségbeesetten fogyni szeretnénk, így emiatt még stesszesebbek lesznek mindennapjaink. Ezt a stresszt nem más okozza, mint az, hogy túl nagy hangsúlyt fektetünk kilóink számolgatására.
Ha azon idegeskedünk, hogy a mérleg egyáltalán nem mutat változást egészséges életmódra váltás után sem, hajlamosak vagyunk extrém diétákba kezdeni a kívánt eredmény elérése érdekében, ami viszont egyáltalán nem egészséges megoldás.
El kell szakadnunk tehát attól, hogy állandóan súlyunk miatt aggódjunk és meg kell próbálnunk pozitívabban gondolkodni. Ha ez megy, szervezetünk már úgy fog reagálni a változásra, ahogy az mi is szeretnénk.
Azért, hogy megóvjuk magunkat a fölösleges stressztől, a pozitív gondolkodás mellett ugyan olyan fontos az is, hogy megtanuljunk odafigyelni táplálkozásunkra.
Ha te is azon személyek közé tartozol, aki bármit tesz, mégsem fogy, itt van pár ok, amit jó, ha figyelembe veszel. Ha magadra ismersz bármelyik lehetőségben, már egyszerűbb lesz változtatnod:
Mindjárt vége a nyárnak, ezt az időszakot pedig mi mással lehetne lezárni, mint egy utolsó nagy bulival. Ilyenkor valljuk be, kicsit többet is iszunk a kelleténél, hiszen mégiscsak búcsúztatjuk a jóidőt. A legtöbb diétába és étrendbe azonban az alkohol a tiltólista élén szerepel.
Ahhoz, hogy ne borítsuk fel túlságosan egészséges életmódunkat, de megfelelő módon el is köszönjünk sokak kedvenc évszakától, kompromisszumokra lesz szükségünk.
Mai cikkünkben arra adunk ötleteket, hogyan illesszük be egészséges életmódunkba egy–egy mámorittas éjszakát:
Készüljünk fel a bulira:
Szórakozzunk okosan:
Ha mégis csúnya a másnap:
Egészséges életmódunkat tehát nem borítja fel egy buli sem, ha a fent leírtakat figyelembe véve megfelelően felkészülve indulunk neki az éjszakának.
Az egészséges életmódhoz tartani magunkat nagyon nehéz, főleg akkor, ha állandó rohanásban vagyunk. Az egész napos munka, a barátokkal való találkozások és az elintézendő ügyek mellett valljuk be, már nincs kedvünk vagy erőnk egészségünkkel foglalkozni. Természetes, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk ellustulni és inkább a könnyebb, ám egészségtelenebb utat választani.
Azért, hogy szervezetünk ne merüljön ki teljesen a folytonos tennivalók közepette, muszáj odafigyelnünk egészségünk állapotára. Az elején persze macerásnak tűnhet a folyamat, ám később észre sem vesszük, hogy szervezetünk megóvása szinte a részünkké vált.
Ha az elhatározás már megvan ahhoz, hogy visszarázzuk magunkat az egészséges életmódba, már nincs semmi, ami megállítson minket. Ehhez segítségül itt van pár ötlet, hogyan érjük el a kitűzött célt még akkor is, ha lustának érezzük magunkat:
Ahhoz, hogy sikerüljön a napi ritmusunkba beilleszteni az egészséges életmódot, fontos, hogy türelemmel legyünk magunkkal szemben, de ha le tudjuk győzni lustaságunkat, az út egyenesen a célig vezethet minket.
A teljes cikkért kattints ide!
Megosztás a facebookonNagyon sokan esünk abba a hibába, hogy a súlyfeleslegtől a kelleténél gyorsabban akarunk megszabadulni. Bár az alacsony kalóriabevitel meghozza eredményét, szervezetünk hosszútávon nem tudja fenntartani ezt az állapotot és a leadott kilók nagyon hamar visszajönnek, nem beszélve arról, hogy bár ezzel elérjük a kívánt hatást, de ez a módszer veszélyes is lehet egészségünkre.
A különböző extrém diéták alatti gyors fogyást követő súlygyarapodás ciklikus változását nevezzük jojóeffektusnak, vagy jojódiétának.
Egy fogyókúra során leadott kilók valóban nagy sikerélményt nyújtanak. Mivel azonban ezt alacsony kalóriabevitellel és meglehetősen rövid idő alatt érjük el, szervezetünknek nincs ideje hozzászokni ehhez az életmódhoz. A fölösleges zsír mellett legtöbbször szervezetünk izomzatából is veszít a diéta során. Nagyon gyakori, hogy ebben az esetben a fizikai és szellemi kimerültség miatt depresszió lép fel.
A rosszkedv és kimerültség velejárója pedig nagyon sokszor az, hogy újra hozzányúlunk olyan ételekhez, amiknek a kalóriatartalma magasabb, mint amit szigorú diétánk megengedne. Az eddigiekhez képest azonban a hirtelen változástól szervezetünk raktározni kezd, így lehetséges az, hogy a súlyvesztés után gyors hízás következik be.
Ahhoz, hogy elkerüljük ennek a körforgásnak az esetleges mellékhatásait, például a kimerültséget, a magas vérnyomást és koleszterinszintet, valamint, hogy sikerüljön kilépnünk ebből a ciklusból, itt van öt igazán hasznos tipp mindenki számára, aki épp most is a jojózás valamelyik fázisával küzd: