7 ok, amiért nem sikerül lefogynunk

Sokan tapasztalhatjuk, hogy bár egészségesen étkezünk és mellette még sportolunk is, a fölösleges kilók mégsem akarnak eltűnni rólunk. Az pedig nagyon frusztráló lehet, hogy kétségbeesetten fogyni szeretnénk, így emiatt még stesszesebbek lesznek mindennapjaink. Ezt a stresszt nem más okozza, mint az, hogy túl nagy hangsúlyt fektetünk kilóink számolgatására.

Ha azon idegeskedünk, hogy a mérleg egyáltalán nem mutat változást egészséges életmódra váltás után sem, hajlamosak vagyunk extrém diétákba kezdeni a kívánt eredmény elérése érdekében, ami viszont egyáltalán nem egészséges megoldás.

El kell szakadnunk tehát attól, hogy állandóan súlyunk miatt aggódjunk és meg kell próbálnunk pozitívabban gondolkodni. Ha ez megy, szervezetünk már úgy fog reagálni a változásra, ahogy az mi is szeretnénk.

Azért, hogy megóvjuk magunkat a fölösleges stressztől, a pozitív gondolkodás mellett ugyan olyan fontos az is, hogy megtanuljunk odafigyelni táplálkozásunkra.

Ha te is azon személyek közé tartozol, aki bármit tesz, mégsem fogy, itt van pár ok, amit jó, ha figyelembe veszel. Ha magadra ismersz bármelyik lehetőségben, már egyszerűbb lesz változtatnod:
 

  1. Szervezeted nem kap elég D-Vitamint. – Fontos tehát, hogy minél többet tartózkodjunk a napon és a szabad levegőn, hiszen a D-Vitamin hiánya összefüggésben áll a hízással, valamint befolyásolja az anyagcsere-folyamatokat is.
     
  2. Edzel, de nem úgy, ahogy testednek szüksége lenne rá. – Előfordulhat, hogy túl sokat edzel, vagy túlságosan egysíkúan. Ne félj kombinálni mozgásfajtákat: próbáld ki a jógát, az intervallum-edzést és a súlyzózást is.
     
  3. Nem rágod meg az ételt. – Nem véletlenül mondják, hogy rendesen rágjuk meg a falatot, ami a szánkban van, az emésztés ugyanis már a szájüregben megkezdődik. Minél apróbban kerül a táplálék a gyomrunkba, annál esélyesebb a fogyás is.
     
  4. Túl stresszes vagy és nem találsz egyensúlyt. – Hiába élünk egészséges életmódot, ha a stressz ugyanúgy mindennapjaink része. Ennek hatására ugyanis a fölösleges kilók észrevétlenül szaladnak vissza ránk.
     
  5. Nem eszel elegendő fehérjét. – A fehérjefogyasztás azért fontos, mert elősegíti a jóllakottság érzését, nem beszélve arról, hogy izmaink fejlődéséhez is elengedhetetlen. Ha azonban unalmasnak tűnik a csirke rizzsel, készítsünk fokhagymás-csirkés tésztát például a Fitthin Paleo lenmagos szélesmetéltünkből.
     
  6. Nem alszol eleget. Egy korábbi cikkünkben már írtuk, miért fontos a pihentető alvás. Ahhoz pedig, hogy fogyókúránk biztosan sikeres legyen, elengedhetetlen, hogy aludjunk.
     
  7. Nem iszol elég folyadékot. – Szervezetünk hidratálásának tekintetében is meghatározó szerepe van a vízivásnak. Emellett azonban a víz fogyaszt is, amit több kutatás is bebizonyított: csökkenti a nassolás utáni vágyat, és mivel eltelít, ha megiszunk egy pohár vizet étkezés előtt, biztosan nem tömjük tele a hasunkat.

Kattints ide a továbbiakért!

5 módszer, hogyan állítsd meg a jojóeffektust

Nagyon sokan esünk abba a hibába, hogy a súlyfeleslegtől a kelleténél gyorsabban akarunk megszabadulni. Bár az alacsony kalóriabevitel meghozza eredményét, szervezetünk hosszútávon nem tudja fenntartani ezt az állapotot és a leadott kilók nagyon hamar visszajönnek, nem beszélve arról, hogy bár ezzel elérjük a kívánt hatást, de ez a módszer veszélyes is lehet egészségünkre.

A különböző extrém diéták alatti gyors fogyást követő súlygyarapodás ciklikus változását nevezzük jojóeffektusnak, vagy jojódiétának.
Egy fogyókúra során leadott kilók valóban nagy sikerélményt nyújtanak. Mivel azonban ezt alacsony kalóriabevitellel és meglehetősen rövid idő alatt érjük el, szervezetünknek nincs ideje hozzászokni ehhez az életmódhoz. A fölösleges zsír mellett legtöbbször szervezetünk izomzatából is veszít a diéta során. Nagyon gyakori, hogy ebben az esetben a fizikai és szellemi kimerültség miatt depresszió lép fel.

A rosszkedv és kimerültség velejárója pedig nagyon sokszor az, hogy újra hozzányúlunk olyan ételekhez, amiknek a kalóriatartalma magasabb, mint amit szigorú diétánk megengedne. Az eddigiekhez képest azonban a hirtelen változástól szervezetünk raktározni kezd, így lehetséges az, hogy a súlyvesztés után gyors hízás következik be.
 

Ahhoz, hogy elkerüljük ennek a körforgásnak az esetleges mellékhatásait, például a kimerültséget, a magas vérnyomást és koleszterinszintet, valamint, hogy sikerüljön kilépnünk ebből a ciklusból, itt van öt igazán hasznos tipp mindenki számára, aki épp most is a jojózás valamelyik fázisával küzd:

 

  1. Tanulj saját viselkedésedből! – Figyeld meg, hogy mit csináltál másképp akkor, amikor felszedtél pár kilót, milyen volt a hangulatod, mit és mennyit ettél. Ezeket szem előtt tartva könnyebben fog menni jelenlegi súlyod megtartása, vagy a kívánt eredmény elérése.
     
  2. Tekints vissza és készíts jegyzetet! – Próbálj meg minél régebbről visszaemlékezni, hogy életed során mikor milyen állapotban volt az egészséged. Jegyezz fel magadnak minden olyan fordulópontot, ami változást jelentett, ami hatással volt arra, hogy beleess a jojódiétába. A stressz, új munkahely és környezet mind befolyásolják ezt a folyamatot.
     
  3. Mozogj! – Ahhoz, hogy ne kússzanak vissza a fölösleges kilók, nagyon fontos, hogy sportolj! Hetente legalább kétszer áldozz időt valamilyen mozgásra: fuss, végezz gyakorlatokat otthon, járj el úszni, de ha körbetáncolod a lakást, az is tökéletesen megfelel. Utóbbi még a kedvedet is könnyebben felpörgetheti.
     
  4. Légy elkötelezett! – Ismerd be, hogy valóban belekerültél ebbe a ciklusba. Fontos azonban, hogy valóban elhatározd magad a folyamatos súlyvesztés és hízás megszüntetése mellett.
     
  5. Felejtsd el a diéta szót! – Nagyon sokan megijednek a diéta hallatán, mivel ez egyfajta kötelezően betartandó dolog. Inkább hangoljátok rá magatokat arra, hogy nem diétába kezdtetek bele, hanem életmódváltásba. Ezt pedig nyugodtan alakítsátok szervezetetek reakcióit figyelve: ha a cukortól puffadtok, redukáljátok a fogyasztását csak gyümölcsökre, ha pedig búzalisztből készült termékeket túl sokat fogyasztotok, váltsatok például lenmaglisztből készült Fitthin Paleo lenmagos száraztésztáinkra, így kevesebb mennyiség is laktatóbb lesz búzalisztes társánál.


Kattints ide a továbbiakért!

30. heti recept - Fitthin Paleo lenmagos tészta ínycsiklandozó tojáskrémmel

Mai receptünk – a nagy melegre való tekintettel – rövid idő alatt elkészíthető, hogy ne kelljen sokáig a tűzhely mellett ácsorogni. Igazán ízletes lehet akár ebédre, akár vacsorára. Paleolit életmódot folytató olvasóink ugyan úgy fogyaszthatják, mint a fogyókúrázni vágyók.

Hozzávalók/1 adag (55 g):

  • Fitthin Paleo lenmagos szélesmetélt (55 g)
     
  • 3–4 tojás
     
  • 2 gerezd fokhagyma
     
  • 2–3 evőkanál sűrű kókusztejszín
     
  • só, bors, petrezselyem
     
  • 1 evőkanál mustár
     
  • 2 vékony szelet bacon – fogyókúrázók ki is hagyhatják, de nem feltétel

 

Elkészítés:

  1. A tojásokat sós vízben keményre főzzük. Ezalatt kifőzzük a Fitthin Paleo lenmagos szélesmetéltünket is, szintén sós vízben.
     
  2. Ha a tojás megfőtt, szétválasztjuk a sárgáját. Ezt villával összetörjük, amennyire tudjuk. A fehérjét apróra kockázzuk.
     
  3. A bacont felvágjuk, majd saját zsírjában megpirítjuk.
     
  4. A tojáshoz hozzáadjuk a kókusztejszínt, a zúzott fokhagymagerezdeket és a mustárt.
     
  5. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, adunk hozzá petrezselymet.
     
  6. A kifőtt tésztára tesszük a tojáskrémet, megszórjuk a pirított baconnel.
     
  7. Tetejére akár szórhatunk egy teáskanálnyi lenmagot.

 

A tojáskrémes tésztánkat ezután tálalhatjuk. Ha esetleg több krémet készítettünk, mint ami elég lenne az egy adag tésztához, hűtőben tárolva rövid ideig még eláll. Fogyaszthatjuk sültek mellé is, de kenyérre kenve is tökéletes vacsora. Jó étvágyat kívánunk!

Kattints ide további receptekért!

A sikeres fogyáshoz nem elég csak a mozgás

Sokan azt gondoljuk, elég csak mozognunk valamit és a fölösleges kilók maguktól tűnnek majd el rólunk. Belekezdünk mindenféle sportba, legyen az konditermi edzés, otthoni gyakorlatok, futás vagy egyéb más lehetőségek. Való igaz, a mozgástól felgyorsul az anyagcsere, megindul a zsírégetés és az izmok erősödése, egy idő után ez mégsem elegendő az esetleges célkitűzéshez.

A sikeres fogyáshoz nem elég csupán sportolnunk, étrendünket is teljesen át kell alakítanunk. Mert bár az tűnhet a legkézenfekvőbb magyarázatnak a hízásra, hogy rohanó mindennapjainkban nincs elég időnk mozogni, mégis sokan elfelejtik, hogy a helytelen táplálkozás talán sokkal jobban hozzájárul ehhez a folyamathoz. Hiszen pont a sietség miatt nincs időnk a rendszeres és megfelelő ételek elfogyasztására. Napi egyszer, talán kétszer, ha belefér egy étkezés, az is egyszerre nagy adag és természetesen a legtöbb esetben gyorséttermi kaja az időhiány miatt. Mivel azért állunk neki a fogyókúrának, hogy megszabaduljunk a fölösleges kilóktól, egyensúlyba kell hoznunk a mozgást az étkezéssel.
 

  • Minden nap elegendő tápanyagot vigyünk be szervezetünkbe. Próbáljunk meg napi ötször étkezni, kevesebbet, de minőségi ételt. Tápanyagokban legyen gazdag és mindenből legyen elég: fehérjéből, szénhidrátból, rostokból ugyan úgy szükséges fogyasztanunk, hiszen mindegyik elengedhetetlen szervezetünk megfelelő működéséhez. A Fitthin Paleo tökmagos és lenmagos, valamit a Fitthin Diétás durum száraztésztáink tökéletesen kielégítik ezt az igényt, tehát fogyókúrázóknak előszeretettel ajánljuk is őket.
     
  • Figyeljünk oda, hogy az étkezés mellett elegendő folyadékot is igyunk, hiszen a sport megizzaszt minket, amivel folyadékot veszítünk. Fontos tehát pótolni azt vízzel, zöldteával, frissen facsart gyümölcslével.
     
  • Hogy a mozgás, amit végzünk hatásos legyen, arra is oda kell figyelnünk, mikor eszünk. A reggeli elengedhetetlen ebben az esetben is. Erre – mint általában – a legmegfelelőbbek a lassan felszívódó szénhidrátot tartalmazó ételek.
     
  • Bár fontos a megfelelő mennyiségű tápanyag bevitele szervezetünkbe, egy fogyókúra során azért jó, ha odafigyelünk a kalória-bevitelre is. Ennek lényege, hogy több kalóriát ne vigyünk be szervezetünkbe egy napi étkezésünk során, mint ami az alapvető működésünkhöz szükséges. Sport közben így testünk kénytelen lesz a tartalékaihoz nyúlni, ami eredményes fogyáshoz vezet.
     
  • Ne felejtsük el, hogy ha nem viszünk be elegendő tápanyagot szervezetünkbe, a zsírtartalékaink helyett az izmainkból fog energiát elvenni a mozgás, ami viszont negatív eredményeket hozhat fogyókúránk során.
     
  • Próbáljuk étkezéseinket egy adott edzés előtt legalább egy órával letudni, hogy az emésztés már ne vegyen el energiát szervezetünktől mozgás közben.
     
  • Bizony, a csokoládé és rossz szénhidrátok fogyasztása a sikeres diéta érdekében tiltólistások. Bár ritkán – és inkább a fogyókúra vége felé – megengedhetünk magunknak egy-egy „bűnözős napot”, törekedjünk ezek teljes elhagyására.
     

A mozgás és az étkezés összeegyeztetése nem csupán az eredményes fogyás szempontjából elengedhetetlen. Ha sikerül harmonizálnunk a kettőt, biztosan sokkal jobban fogjuk érezni magunkat a bőrünkben. Nem csak azért, mert a tükörképünk végre elkezd tetszeni, de lelkünk is felfrissül.

Kattints ide a teljes cikkért!

A kezdet

Indul a diétás tésztagyártás

Egész héten már szinte tapintani lehetett a feszültséget az üzemben. Mindenki végezte a dolgát, készültek a Paleo tökmagos és a Diétás durum száraztészták. Szépítgettük a honlapot, elindult a Fitthin tészta hivatalos Facebook oldala, szóval az utolsó simításokat végeztük.

 

De már semmi másra nem tudtunk gondolni, csak arra, hogy pár nap múlva megnyitja kapuit webáruházunk, és termékeink végre a nagyközönség számára is elérhetőek lesznek.

 

És most eljött ez a várva várt pillanat, elindult weboldalunk és az értékesítés!

 

Annyi minden kavarog bennünk, hogy hirtelen azt sem tudjuk, mit érezzünk, de talán elsősorban hálát, családunk és barátaink támogatásáért, akik nélkül  mindez nem jöhetett volna létre.
Büszkeséget és boldogságot, hogy - bár a java még csak most jön - sikerült eddig eljutnunk.
Elszántságot célunk megvalósításához, hogy minél több speciálisan étkező ember számára biztosítani tudjunk
egy olyan tésztaalternatívát, mellyel hozzájárulhatunk életmódváltással kapcsolatos tervei megvalósításához.


Tovább a teljes diétás cikkhez.