34. heti recept - Fitthin Paleo medvehagymás szélesmetélt

Mai receptünk a hagymakedvelők egyik kedvenc tésztaételévé válhat. Az ízletes, krémes szósz tökéletes választás a Fitthin Paleo lenmagos száraztésztánk bármelyikéhez. A legtöbb diétába és fogyókúrás étrendbe beilleszthető étel megfelelő ebédre és vacsorára is.
 

Hozzávalók/1 adag (55 g):


Elkészítés:

  1. A Fitthin Paleo lenmagos szélesmetéltünket az előírásnak megfelelően, sós vízben készre főzzük.
     
  2. Egy kevés olívaolajon pároljuk meg a felaprított medvehagyma felét. Közben apró kockákra vágjuk a sonkát.
     
  3. Hozzáadjuk a párolt medvehagymához a sonkát, krémsajtot.
     
  4. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk a keveréket.
     
  5. A kifőtt tésztára ráöntjük a medvehagymás szószunkat, a maradék hagymával és a reszelt cheddar sajttal megszórjuk a tetejét.


Jó étvágyat kívánunk!

További receptekért kattints ide!

7 ok, amiért nem sikerül lefogynunk

Sokan tapasztalhatjuk, hogy bár egészségesen étkezünk és mellette még sportolunk is, a fölösleges kilók mégsem akarnak eltűnni rólunk. Az pedig nagyon frusztráló lehet, hogy kétségbeesetten fogyni szeretnénk, így emiatt még stesszesebbek lesznek mindennapjaink. Ezt a stresszt nem más okozza, mint az, hogy túl nagy hangsúlyt fektetünk kilóink számolgatására.

Ha azon idegeskedünk, hogy a mérleg egyáltalán nem mutat változást egészséges életmódra váltás után sem, hajlamosak vagyunk extrém diétákba kezdeni a kívánt eredmény elérése érdekében, ami viszont egyáltalán nem egészséges megoldás.

El kell szakadnunk tehát attól, hogy állandóan súlyunk miatt aggódjunk és meg kell próbálnunk pozitívabban gondolkodni. Ha ez megy, szervezetünk már úgy fog reagálni a változásra, ahogy az mi is szeretnénk.

Azért, hogy megóvjuk magunkat a fölösleges stressztől, a pozitív gondolkodás mellett ugyan olyan fontos az is, hogy megtanuljunk odafigyelni táplálkozásunkra.

Ha te is azon személyek közé tartozol, aki bármit tesz, mégsem fogy, itt van pár ok, amit jó, ha figyelembe veszel. Ha magadra ismersz bármelyik lehetőségben, már egyszerűbb lesz változtatnod:
 

  1. Szervezeted nem kap elég D-Vitamint. – Fontos tehát, hogy minél többet tartózkodjunk a napon és a szabad levegőn, hiszen a D-Vitamin hiánya összefüggésben áll a hízással, valamint befolyásolja az anyagcsere-folyamatokat is.
     
  2. Edzel, de nem úgy, ahogy testednek szüksége lenne rá. – Előfordulhat, hogy túl sokat edzel, vagy túlságosan egysíkúan. Ne félj kombinálni mozgásfajtákat: próbáld ki a jógát, az intervallum-edzést és a súlyzózást is.
     
  3. Nem rágod meg az ételt. – Nem véletlenül mondják, hogy rendesen rágjuk meg a falatot, ami a szánkban van, az emésztés ugyanis már a szájüregben megkezdődik. Minél apróbban kerül a táplálék a gyomrunkba, annál esélyesebb a fogyás is.
     
  4. Túl stresszes vagy és nem találsz egyensúlyt. – Hiába élünk egészséges életmódot, ha a stressz ugyanúgy mindennapjaink része. Ennek hatására ugyanis a fölösleges kilók észrevétlenül szaladnak vissza ránk.
     
  5. Nem eszel elegendő fehérjét. – A fehérjefogyasztás azért fontos, mert elősegíti a jóllakottság érzését, nem beszélve arról, hogy izmaink fejlődéséhez is elengedhetetlen. Ha azonban unalmasnak tűnik a csirke rizzsel, készítsünk fokhagymás-csirkés tésztát például a Fitthin Paleo lenmagos szélesmetéltünkből.
     
  6. Nem alszol eleget. Egy korábbi cikkünkben már írtuk, miért fontos a pihentető alvás. Ahhoz pedig, hogy fogyókúránk biztosan sikeres legyen, elengedhetetlen, hogy aludjunk.
     
  7. Nem iszol elég folyadékot. – Szervezetünk hidratálásának tekintetében is meghatározó szerepe van a vízivásnak. Emellett azonban a víz fogyaszt is, amit több kutatás is bebizonyított: csökkenti a nassolás utáni vágyat, és mivel eltelít, ha megiszunk egy pohár vizet étkezés előtt, biztosan nem tömjük tele a hasunkat.

Kattints ide a továbbiakért!

A lustaság csak kifogás - avagy hogyan maradj egészséges a nehéz pillanatokban is

Az egészséges életmódhoz tartani magunkat nagyon nehéz, főleg akkor, ha állandó rohanásban vagyunk. Az egész napos munka, a barátokkal való találkozások és az elintézendő ügyek mellett valljuk be, már nincs kedvünk vagy erőnk egészségünkkel foglalkozni. Természetes, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk ellustulni és inkább a könnyebb, ám egészségtelenebb utat választani.

Azért, hogy szervezetünk ne merüljön ki teljesen a folytonos tennivalók közepette, muszáj odafigyelnünk egészségünk állapotára. Az elején persze macerásnak tűnhet a folyamat, ám később észre sem vesszük, hogy szervezetünk megóvása szinte a részünkké vált.

Ha az elhatározás már megvan ahhoz, hogy visszarázzuk magunkat az egészséges életmódba, már nincs semmi, ami megállítson minket. Ehhez segítségül itt van pár ötlet, hogyan érjük el a kitűzött célt még akkor is, ha lustának érezzük magunkat:
 

  1. Pótold a vitaminokat! – Az egyik legfontosabb, hogy szervezetünk hozzájusson azokhoz a vitaminokhoz, amelyek elengedhetetlenek normális működéséhez. Fáradékonynak és levertnek érezzük magunkat például akkor, ha nincs elegendő B12-vitamin szervezetünkben.
     
  2. Egyél zöldségeket, gyümölcsöket! – Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy elegendő zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk. Mindkettőből ízletes salátákat is készíthetünk és tökéletesen alkalmazhatók az egészségtelen nasik helyett.
     
  3. Mozgasd át a tested! – Különösen fontos, hogy megnyújtóztassuk végtagjainkat akkor, ha ülőmunkát végzünk. Ha túl sok volt a számítógép előtt görnyedve ülni, pattanj fel a székből és mozogj egy kicsit.
     
  4. Cseréld le élelmiszereidet egészségesebbre! – A túlzott cukorfogyasztás miatt is könnyen érezhetjük magunkat fáradtnak, így a legjobb megoldás, ha a fehér cukrot lecseréljük azt egészségesebb társára: nyírfacukorra vagy nádcukorra. A búzaliszt is hasonló hatást ér el, így jobb, ha a kenyerünket teljes kiőrlésűvel, a tésztákat pedig például a Fitthin Paleo lenmagos száraztésztánkkal helyettesítjük.
     
  5. Igyál elegendő folyadékot! – Természetesen a legjobb választás ilyenkor is a hideg víz, de a zöldtea is hasznunkra válhat. Kávészünetben kávé helyett például igyunk meg egy pohárral.
     
  6. Mindig legyen nálad egy zacskó mogyoró! – Ha feltétlen rágcsálni szeretnénk valamit, ne a legközelebbi gyorsétterembe szaladjunk be. Mindig legyen nálunk mogyoró, kesudió, mandula, vagy bármilyen mag, amit eszegethetünk, ha ránk tör a falásroham.
     
  7. Dőlj le pár percre! – Egy rövid délutáni pihenés csodákra képes, utána újult erővel folytathatjuk napunkat.


Ahhoz, hogy sikerüljön a napi ritmusunkba beilleszteni az egészséges életmódot, fontos, hogy türelemmel legyünk magunkkal szemben, de ha le tudjuk győzni lustaságunkat, az út egyenesen a célig vezethet minket.

A teljes cikkért kattints ide!

5 módszer, hogyan állítsd meg a jojóeffektust

Nagyon sokan esünk abba a hibába, hogy a súlyfeleslegtől a kelleténél gyorsabban akarunk megszabadulni. Bár az alacsony kalóriabevitel meghozza eredményét, szervezetünk hosszútávon nem tudja fenntartani ezt az állapotot és a leadott kilók nagyon hamar visszajönnek, nem beszélve arról, hogy bár ezzel elérjük a kívánt hatást, de ez a módszer veszélyes is lehet egészségünkre.

A különböző extrém diéták alatti gyors fogyást követő súlygyarapodás ciklikus változását nevezzük jojóeffektusnak, vagy jojódiétának.
Egy fogyókúra során leadott kilók valóban nagy sikerélményt nyújtanak. Mivel azonban ezt alacsony kalóriabevitellel és meglehetősen rövid idő alatt érjük el, szervezetünknek nincs ideje hozzászokni ehhez az életmódhoz. A fölösleges zsír mellett legtöbbször szervezetünk izomzatából is veszít a diéta során. Nagyon gyakori, hogy ebben az esetben a fizikai és szellemi kimerültség miatt depresszió lép fel.

A rosszkedv és kimerültség velejárója pedig nagyon sokszor az, hogy újra hozzányúlunk olyan ételekhez, amiknek a kalóriatartalma magasabb, mint amit szigorú diétánk megengedne. Az eddigiekhez képest azonban a hirtelen változástól szervezetünk raktározni kezd, így lehetséges az, hogy a súlyvesztés után gyors hízás következik be.
 

Ahhoz, hogy elkerüljük ennek a körforgásnak az esetleges mellékhatásait, például a kimerültséget, a magas vérnyomást és koleszterinszintet, valamint, hogy sikerüljön kilépnünk ebből a ciklusból, itt van öt igazán hasznos tipp mindenki számára, aki épp most is a jojózás valamelyik fázisával küzd:

 

  1. Tanulj saját viselkedésedből! – Figyeld meg, hogy mit csináltál másképp akkor, amikor felszedtél pár kilót, milyen volt a hangulatod, mit és mennyit ettél. Ezeket szem előtt tartva könnyebben fog menni jelenlegi súlyod megtartása, vagy a kívánt eredmény elérése.
     
  2. Tekints vissza és készíts jegyzetet! – Próbálj meg minél régebbről visszaemlékezni, hogy életed során mikor milyen állapotban volt az egészséged. Jegyezz fel magadnak minden olyan fordulópontot, ami változást jelentett, ami hatással volt arra, hogy beleess a jojódiétába. A stressz, új munkahely és környezet mind befolyásolják ezt a folyamatot.
     
  3. Mozogj! – Ahhoz, hogy ne kússzanak vissza a fölösleges kilók, nagyon fontos, hogy sportolj! Hetente legalább kétszer áldozz időt valamilyen mozgásra: fuss, végezz gyakorlatokat otthon, járj el úszni, de ha körbetáncolod a lakást, az is tökéletesen megfelel. Utóbbi még a kedvedet is könnyebben felpörgetheti.
     
  4. Légy elkötelezett! – Ismerd be, hogy valóban belekerültél ebbe a ciklusba. Fontos azonban, hogy valóban elhatározd magad a folyamatos súlyvesztés és hízás megszüntetése mellett.
     
  5. Felejtsd el a diéta szót! – Nagyon sokan megijednek a diéta hallatán, mivel ez egyfajta kötelezően betartandó dolog. Inkább hangoljátok rá magatokat arra, hogy nem diétába kezdtetek bele, hanem életmódváltásba. Ezt pedig nyugodtan alakítsátok szervezetetek reakcióit figyelve: ha a cukortól puffadtok, redukáljátok a fogyasztását csak gyümölcsökre, ha pedig búzalisztből készült termékeket túl sokat fogyasztotok, váltsatok például lenmaglisztből készült Fitthin Paleo lenmagos száraztésztáinkra, így kevesebb mennyiség is laktatóbb lesz búzalisztes társánál.


Kattints ide a továbbiakért!

Legyen egészséges a nassolnivalód is

Nincs is rosszabb annál, mint amikor este leülünk megnézni egy jó filmet a tévében, de diétánk, fogyókúránk miatt nem szabad nassolnunk. Pedig valljuk be,  jól esik az izgalmas részek közben rágcsálni valamit.

A chips, tábla csoki, ropi vagy a mikrós pattogatott kukorica helyett azonban nagyon sok olyan ötlet van, amivel kielégíthetjük a nassolás utáni vágyunkat. Mai cikkünkben ezekre hoztunk példákat.
 

  1. A zöldségeket ajánlják a legtöbbször a chips és csoki helyett. Ha nassolnál, rágcsálj inkább répát, szokták mondani. Szeleteljünk fel pár megpucolt répát, a csíkokat öntsük le olívaolajjal, szórjuk meg szezámmaggal vagy lenmaggal és süssük meg sütőben. Máris ízletes házi ropit falatozhatunk.
     
  2. Készíthetünk zöldségtálat is. Szeleteljünk fel többféle zöldséget – répát, kaliforniai paprikákat – és készítsünk hozzá natúr joghurtból vagy kefirből mártogatóst. Ezt bármilyen ízesítéssel elkészíthetjük, akár fokhagymásan, akár zöldfűszeresen.
     
  3. Házilag is készíthetünk chipset nem csak burgonyából! Padlizsánt, cukkinit is használhatunk alapanyagként. Szeleteljük fel őket vékony szeletekre, sózzuk meg, a felesleges folyadékot csöpögtessük le róla. Forgassuk meg teljes kiőrlésű lisztben vagy lenmaglisztben – amiből Fitthin Paleo lenmagos száraztésztáink is készülnek –, rövid időre tegyük fagyasztóba, majd sütőben vagy olívaolajban süssük ki. Máris kész az esti film mellé a ropogtatnivalónk.
     
  4. A mozzarella sajt koktélparadicsommal mindig kitűnő választás. Csak szúrjunk fel mindegyikből egyet egy fogpiszkálóra és szórjunk rá egy kevés bazsalikomot és rozmaringot.
     
  5. Ha édességre vágyunk, készítsünk magunknak gyümölcsös túrót! A túrót édesítsük nyírfacukorral vagy nádcukorral. Turmixoljuk össze, hogy krémes állagú legyen. Ezután bármilyen gyümölcsöt szórhatunk bele. Ribizlivel és áfonyával, de banánnal, barackkal és szőlővel is igazán ízletes édességet kapunk.
     
  6. Idénygyümölcsökből csinálhatunk gyümölcssalátát is. Amihez olvasszunk fel étcsokoládét és locsoljuk meg vele a salátánkat. Szórhatunk a tetejére mandulát, mogyorót is.
     
  7. Ha igazán egészségeset szeretnénk, készíthetünk natúr joghurtból, zabpehelyből, lenmagból és kókuszreszelékből egy kelyhet, amihez szintén hozzáadhatunk különböző gyümölcsöket. Nem csupán laktató – és akár reggeliként is fogyasztható –, de emésztőrendszerünket is karbantartja.
     

Az ötleteket természetesen lehet variálni, hozzátenni és elvenni belőlük. A lényeg az, hogy próbáljuk a nassolást is a lehető legegészségesebb formában megejteni mindennapjainkban. Azon kívül pedig, hogy egészségünkre odafigyelünk ezekkel az ételekkel, kreativitásunkat is megvillanthatjuk a konyhában egy-egy új nasi kitalálása közben.

Olvass tovább itt!

30. heti recept - Fitthin Paleo lenmagos tészta ínycsiklandozó tojáskrémmel

Mai receptünk – a nagy melegre való tekintettel – rövid idő alatt elkészíthető, hogy ne kelljen sokáig a tűzhely mellett ácsorogni. Igazán ízletes lehet akár ebédre, akár vacsorára. Paleolit életmódot folytató olvasóink ugyan úgy fogyaszthatják, mint a fogyókúrázni vágyók.

Hozzávalók/1 adag (55 g):

  • Fitthin Paleo lenmagos szélesmetélt (55 g)
     
  • 3–4 tojás
     
  • 2 gerezd fokhagyma
     
  • 2–3 evőkanál sűrű kókusztejszín
     
  • só, bors, petrezselyem
     
  • 1 evőkanál mustár
     
  • 2 vékony szelet bacon – fogyókúrázók ki is hagyhatják, de nem feltétel

 

Elkészítés:

  1. A tojásokat sós vízben keményre főzzük. Ezalatt kifőzzük a Fitthin Paleo lenmagos szélesmetéltünket is, szintén sós vízben.
     
  2. Ha a tojás megfőtt, szétválasztjuk a sárgáját. Ezt villával összetörjük, amennyire tudjuk. A fehérjét apróra kockázzuk.
     
  3. A bacont felvágjuk, majd saját zsírjában megpirítjuk.
     
  4. A tojáshoz hozzáadjuk a kókusztejszínt, a zúzott fokhagymagerezdeket és a mustárt.
     
  5. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, adunk hozzá petrezselymet.
     
  6. A kifőtt tésztára tesszük a tojáskrémet, megszórjuk a pirított baconnel.
     
  7. Tetejére akár szórhatunk egy teáskanálnyi lenmagot.

 

A tojáskrémes tésztánkat ezután tálalhatjuk. Ha esetleg több krémet készítettünk, mint ami elég lenne az egy adag tésztához, hűtőben tárolva rövid ideig még eláll. Fogyaszthatjuk sültek mellé is, de kenyérre kenve is tökéletes vacsora. Jó étvágyat kívánunk!

Kattints ide további receptekért!