Mai cikkünkben arra kaphattok választ, hogy egy egészséges életmódhoz milyen tápanyagok szükségesek, és hogy milyen arányban érdemes bevinni ezeket szervezetünkbe. Néhány fogyókúra azt vallja, hogy érdemes minden étkezésnél csak egyféle tápanyagot fogyasztani, mert szervezetünk így könnyebben bontja le azokat. Azonban újabb kutatások bebizonyították, hogy ennek nincs valós alapja. Így még ha diétázol is, próbáld úgy összeválogatni egy-egy étkezés tartalmát, hogy elegendő fehérjét, szénhidrátot, zsírokat, vitaminokat és ásványi anyagokat fogyassz. Ügyelj arra, hogy a túlságosan alacsony szénhidrát- vagy magas fehérjefogyasztás (amely több fogyókúra alapelve) sem tesz jót a szervezetnek.
Fehérjék
A fehérjéket aminosavak építik fel. Ezen aminosavak felét szervezetünk is elő tudja állítani – a másik felét azonban nem, így azokat külső forrásból, az elfogyasztott ételekből kell bevinni.
Fontos szerepet játszanak az izomépítésben, valamint fehérjékből épül fel a köröm, a haj és a csont is.
Táplálkozásod nagyjából 20-25%-a álljon fehérjéből (ez egy felnőtt embernél kb. 55-65 gramm). A legideálisabb, ha ezt nagyjából fele-fele arányban viszed be állati és növényi forrásokból.
Ideális fehérjeforrások: húsok, halfélék, tojás, szója, hüvelyesek, sötétzöld zöldségek (pl. kelkáposzta, brokkoli), tej és tejtermékek.
Szénhidrátok
A szénhidrátok a szervezet alapvető energiaszolgáltatói. Éppen ezért nagyon fontos, hogy még egy „kemény” fogyókúra alatt sem szabad megvonnod magadtól, hiszen ha ez történik, a szervezeted csak a már meglévő forrásokhoz, vagyis az izmokhoz tud nyúlni, és azokat kezdi lebontani.
Inkább arra érdemes odafigyelni, hogy reggel fogyaszd a legtöbb szénhidrátot, hiszen a nap folyamán szükséged lesz az energiára.
Napi tápanyagbeviteled kb. 60%-a legyen szénhidrát (egy felnőttnél ez olyan 200 grammot jelent), és ezek főleg összetett, lassan felszívódó szénhidrátok legyenek – szervezeted ezekből profitál a legjobban.
Összetett szénhidrátok találhatók a következő élelmiszerekben: teljes kiőrlésű termékek, barna rizs, gyümölcsök, zöldségek, durumtészta, és a kifejezetten diétás célra készült Fitthin Diétás durum száraztészták.
Zsírok
A zsírok felelősek többek között a szervezet állandó hőmérsékleten tartásáért, tartalék energiát szolgáltatnak, valamint sejtjeink falát építik fel.
Bevitelük azért is fontos, mert bizonyos vitaminok zsírban oldódnak, ezeket zsírokkal visszük be a szervezetbe, ahol testünk fel tudja dolgozni őket.
A telítetlen és telített zsírsavak közül fontos, hogy az utóbbiból vigyél be kevesebbet. A zsírok napi tápanyagbeviteled nagyjából 15-20%-át tegyék ki.
Egészséges zsírok forrásai például a halak, olívaolaj, olajos magvak és magolajak (a lenmag és a tökmag is ide tartoznak, melyek Paleo tésztáink alapját is képezik), avokádó, tejtermékek.
Kattints ide a teljes cikkért.
Megosztás a facebookon