A kísérletezésről - Éld meg szórakozásként, ne horrorként

Egy korábbi cikkünkben arról írtunk, hogyan álljunk neki az életmódváltásnak. A folyamathoz pedig hozzátartozik az, hogy kísérletezzünk az ételekkel mind minőségi, mind mennyiségi szempontból.

Mai cikkünkben bővebben kifejtjük, miért fontos, hogy ezt a lépést semmiképp se hagyjuk ki életmódváltásunkból.
 

Mikor érdemes elkezdeni kísérletezni az ételekkel?

  • Ha nem érezzük egészségesnek magunkat: folyamatos vagy időszakos rosszullétek, túlzott érzékenység valamilyen ételre – például cukros, tejes, lisztes ételekre –, fizikai és/vagy mentális fáradtság, levertség.
     
  • Ha új dolgokat szeretnénk kipróbálni: eddig megszokott ételek egészséges/új módon történő elkészítése, teljesen új ételek elkészítése.
     
  • Ha életmódváltásba kezdünk.
     

Miért érdemes elkezdeni kísérletezni az ételekkel?

Ha az előbb felsorolt szempontokat figyelembe vesszük, mindenképp elengedhetetlen, hogy elkezdjük tesztelni saját reakcióinkat különböző ételekre. Egészségünk megőrzése és javítása pedig a legfontosabb szempont, amiért érdemes nekiállnunk ennek a folyamatnak.
 

Miért élhetjük meg horrorként a kísérletezést?

  • Lehetséges, hogy le kell mondanunk olyan ételekről, amik eddig a kedvenceink közé tartoztak.
     
  • Csökkenteni kell a bevitt mennyiségeket a kísérletezés alatt, ami a rossz megszokások miatt elég nehéz lehet.
     
  • Ez a folyamat rengeteg időt és türelmet igényel, így megfelelő odafigyelés és kitartás szükséges a próbálgatáshoz. Ezt eleinte nehéz összeegyeztetni a napirendünkkel.
     
  • Bizony a szórakozást is megnehezíti a kísérletezés. Ez idő alatt ugyanis vissza kell fognunk a bulikat és a gyorsételek fogyasztását – a legjobb a nullára csökkenteni őket.
     

Állj hozzá pozitívan! Legyen szórakozás a kísérletezés!

A lemondás nem végleges, viszont a kísérletezés alatt megtanulhatunk olyan fortélyokat, amikkel például egy sütemény elkészíthető egészséfes módon, mégis ugyan olyan finom lehet, mint a cukros-lisztes társa. A cukrot ugyanis helyettesíthetjük nádcukorral vagy nyírfacukorral, a lisztet pedig – sütik szempontjából – kókuszliszttel.

Nem kell félni az adagok csökkentésétől sem. Igazán jóllakni kisebb adaggal is lehet, ami után nem érezzük magatehetetlennek magunkat – és épp ez a lényege! Ehhez pedig csak ajánlani tudjuk Fitthin Paleo tökmagos és lenmagos, valamint Fitthin Diétás durum száraztésztáinkat.

Ahogy mondani szokták: pozitív gondolatok, pozitív élet! Ha a kísérletezés folyamatához is így állunk hozzá, egy pillanatig sem fog nehézséget okozni számunkra.

Olvass tovább itt!

A bűnözős napok szerepe az életmódváltásban

Tegnapi cikkünkben megtudhattatok pár tippet, hogyan kezdjetek neki egy életmódváltásnak. Felsoroltuk, mik fontosak ahhoz, hogy könnyebben indítsátok el ezt a folyamatot.

A türelem, kísérletezés, régi ételek lecserélése, a megfelelő mozgásforma megtalálása és a rendszeresség mellett említést tettünk az úgynevezett „bűnözős napokról” is. Bár sokan úgy gondolhatjátok, ennek nincs helye egy egészséges életmódra történő váltáskor, mi mégis úgy hisszük, ennyit igazán megengedhetünk magunknak.
 

Hogy miért?


Egy teljesen más életmódra nehezen áll át szervezetünk, amihez sok idő kell. Főleg a legelején nagyon fontos, hogy kitartóak legyünk elhatározásunk mellett, hogy ezután könnyebben szokjunk hozzá a változáshoz. Mindent azonban nem lehet egyszerre.

A „bűnözős napok” úgy segítenek az életmódváltásban, hogy megengedik azt, hogy ritkán ugyan, de kielégíthessük az édesség/pizza/egyéb szenvedélyünk iránti vágyat. Na de! Nem szabad túlzásokba esni!

A váltás legelején óvatosan bánjunk ezzel, hiszen könnyen visszaeshetünk a változtatás előtti állapotunkba. Javasolt tehát az elején minél ritkábban megejteni ezeket a napokat: két-háromhetente egy szelet pizza, egy túró rudi vagy egy szelet a kedvenc tortánkból még nem jelent semmi rosszat. Az alkohol is ezekhez a napokhoz tartozzon, de könnyen megoldhatjuk úgy, hogy egy bulit a „bűnözős napra” időzítünk. Vigyáznunk kell azonban, hogy ne csábuljunk el ezek után sem. Tudjuk tartani a mértéket.

Ha a kezdeti nehézségeken sikerült túllendülni, már nincs sok dolog, ami megállíthatna bennünket a folyamatban. Fontos azonban, hogy ezeket a „bűnözős napokat” ne negatívan, hanem pozitívan értelmezzük:
 

  • Negatív értelmezés akkor van, ha azért várjuk, mert rettenetesen kívánjuk az édességet stb. és szinte sóvárgunk, hogy végre eljöjjön ez a nap. Ezekkel a gondolatokkal szervezetünknek is küldünk bizonyos jeleket, amelyek miatt még akár egy szelet csoki is kárt tehet az étrendünkben.
  • Gondoljunk ezekre a napokra pozitívan! Jutalomként kezelve szervezetünk is úgy fog reagálni egy szelet csokoládéra, hogy valóban megérdemli azt, így a továbbiakban kevésbé fogunk rá vágyni.
     

Egy idő után talán nem is fogjuk igényelni ezeket a napokat. Különböző cselekkel még a „bűnözős napokat” is ki lehet játszani. Ha például megkívánunk egy szelet pizzát, süssük meg magunknak otthon! A tésztához pedig a búzalisztet cseréljük le teljes kiőrlésűre, de hogy még egészségesebb ételt készítsünk, próbáljuk ki a lenmaglisztet – amiből Fitthin Paleo lenmagos száraztésztáink is készülnek. Kisebb adagot is elég sütnünk, hiszen a lenmagliszt enyhe diós íze növeli a tápértéket, kevéssel is jól tudunk lakni.

A „bűnözős napok” tehát a fent leírtak alapján valóban fontos szerepet tölthetnek be az életmódváltásunkban, de mint láthatjuk, idővel teljesen le tudjuk cserélni kedvenc ételeinket egészséges megfelelőjükre is.

 

Itt olvass tovább!

Egyről a kettőre - Egészséges életmód egyszerűen

Mint mindenben, az életmódváltásban is a kezdet a legnehezebb. Mit ehetünk, mit nem, mennyit, miből, hogyan fér majd bele az időnkbe a napi ötszöri étkezés… Rengeteg kérdés fordul meg a fejünkben, ami már akkor ijesztően hangzik, amikor még csak a változtatás gondolatával játszunk.

Fontos azonban az alapos felkészülés, hogy megtaláljuk azt, ami számunkra a megfelelő életmódot jelenti. Ez azonban időt, kitartást és odafigyelést igényel.

Mai cikkünkben pár jó tanáccsal szeretnénk ellátni titeket, hogy egyszerűbb legyen az átállás egészséges életmódra.

  1. Az első és a legfontosabb alapelve ennek a folyamatnak a türelem. Adjunk időt magunknak ahhoz, hogy hozzászoktassuk szervezetünket valami teljesen újhoz. Az első hetek a legnehezebbek, amikor szembesülünk azzal, hogy kedvenc csokinkat több zöldségre kell cserélnünk, a hamburgert pedig egy finom tésztasalátára – amihez kiváló választás a Fitthin Diétás durum tésztánk, ezzel kapcsolatban olvashattatok is egy receptet honlapunkon.
     
  2. Az első hónapokban fontos a kísérletezés. Figyeljünk oda, milyen ételekre hogyan reagál szervezetünk! Milyen minőségű és mekkora az a mennyiség, amit fogyasztanunk kell egy-egy étkezéskor.
    A Fitthin Diétás durum tésztáink, valamint a Fitthin Paleo tökmagos és lenmagos tésztáink pontosan ezt a célt szolgálják; egy étkezés egy adag (55g)! Bár az elején úgy gondolhatjuk, ez az adag kevés egy étkezésre, azonban a váltás során rájövünk, hogy csak azért tűnik így, mert eddig hajlamosak voltunk túlenni magunkat. Legyünk türelmesek, idővel hozzászokik szervezetünk a kisebb adaghoz, a végén pedig belátjuk, hogy napi ötszöri étkezés mellé nem is kell több például egy ebédhez.
     
  3. Ha már nagyjából tudjuk, hogy mi az, amire rosszabbul reagál szervezetünk, elkezdhetjük lecserélni a régi ételeket új, egészséges megfelelőikre. Édességet inkább zöldségre, a cukros üdítőket ásványvízre és zöldteára. A nyírfacukor, nádcukor jól helyettesíti a hagyományos értelembe vett cukrot, de a gyümölcsfogyasztás is tökéletes annak pótlására. A búzalisztet és az abból készült termékeket cseréljük teljes kiőrlésűre, tönkölylisztesre, lenmaglisztesre – ehhez jó választás a Fitthin Paleo lenmaglisztes száraztésztánk.
     
  4. Ha eddig nem sokat mozogtunk, keressük meg a számunkra megfelelő mozgásformát, amit akár otthon is elvégezhetünk. A táncosabb lábúak próbálják ki a zumbát, akik erősíteni szeretnének, végezhetnek felülést, guggolást stb. A futás viszont mindig tökéletes választás.
     
  5. Végül a rendszeresség. Ahogy írtuk, a türelem elengedhetetlen és ez kell ahhoz is, hogy hozzászokjunk az új életmódhoz. A rendszeresség hatalmas segítség, ehhez pedig megfelelő eszköz lehet egy „To-Do-Lista”. Az elején bontsuk le a napokat napszakokra, mikor mit kell csinálnunk, mit akarunk enni, később pedig már talán szükségünk sem lesz rá, hogy felírjuk teendőinket, életmódunk szinte már magától folytatja a változást a jó egészség érdekében.

 

Az egészséges életmód nagy önuralmat igényel. Ha azonban lelkiismeretesen csináljuk, hetente egy, úgynevezett „bűnözős napot” beiktathatunk a folyamatba. Így nem kell lemondanunk kedvenc süteményünkről, hanem megjutalmazhatjuk magunkat egy szelettel, amiért ilyen kitartóak vagyunk egészséges életmódunk megtartása mellett.

Teljes cikkért kattints ide!