Egy korábbi cikkünkben arról írtunk, hogyan befolyásolja az étkezés a lelki világunkat. Milyen hatással van a túl sok vagy épp a túl kevés étel a motivációnkra, a jókedvünkre, vagy épp a rosszra. Nem meglepő tehát, hogy a lelkiállapotunk is nagyban befolyásolhatja életmódunkat, táplálkozási szokásainkat.
Lelkiállapotunktól függően hajlamosak vagyunk túlevésre, vagy sanyargatjuk magunkat koplalással. Ezeket legtöbbször negatív érzelmi állapotban tudat alatt tesszük, sokszor azonban tudatosan vigasztalódunk olyan ételek fogyasztásával – vagy nem fogyasztásával –, amelyek rossz hatással vannak egészségünkre.
Rosszkedv, depresszió
A legtöbb ember, ha rosszul érzi magát, akkor vagy túl sokat, vagy túl keveset eszik. Talán mindenkinek ismerős az a helyzet, amikor bánatunkat egy tábla csokoládéba, vagy épp egy gyorséttermi menübe fojtjuk. Ha elvesztettünk valakit, sokszor az étellel próbáljuk kitölteni az űrt, amit az elvesztett személy maga után hagyott.
Rossz lelkiállapotban azonban sok esetben az étvágytalanság a jellemző. Ilyenkor észre sem vesszük, hogy már eltelt egy nap, de mi még a reggeli müzli szeleten kívül semmit nem ettünk.
Stressz
Nincs is rosszabb annál, mint amikor valaki a rá nehezedő nyomást evéssel vezeti le. A munkahelyi stressz ismerős lehet mindannyiunk számára. Nem csupán a rövid ebédszünet alatti gyors étkezés tehet rosszat, de a hosszú nap végén történő túlevés sem a legjobb megoldás a stressz levezetésére.
Unalom
Nincs olyan ember, aki ne esett volna kísértésbe unalmában. Sokszor azon kapjuk magunkat, hogy semmittevésünkben állandóan a hűtő ajtaját nyitogatjuk. Amikor pedig ráállunk a mérlegre, csodálkozva nézzük, hogy mennyit mutat. Unalmában az ember bizony valóban nem veszi észre, hogy hajlamos többet és többször enni a kelleténél.
Nem kell azonban, hogy hangulatunk befolyásolja étkezésünket! Elég csak egy kicsit odafigyelni és a rosszkedv okozta fölösleges kilók még gondolatban sem szaladnak fel ránk:
A lényeg tehát az, hogy hangulatunkat próbáljuk megérteni, a stresszt helyén kezelni, hogy az esetleges túl sok vagy túl kevés ételfogyasztás ne okozzon még több fejfájást.
Megosztás a facebookonAhogy az a címben is olvasható, az vagy, amit megeszel. Ha nem is szó szerint kell értelmezni, átvitt értelemben igenis sok mondanivalója van ennek a mondásnak.
Mai cikkünkben arról írunk, hogy hogyan befolyásolhatja az étkezés a fizikai képességeinket, ezen túl pedig milyen hatással van közérzetünkre, hogyan hat lelki világunkra.
Az egészségtelen ételek megterhelik szervezetünket. A túl zsíros, túl cukros, túl sok, túl kevés étel és a rendszertelen étkezés mind rossz hatással van ránk, ami nem csak fizikailag terhel minket a mindennapokban, de a lelkünkre sincs jó hatással.
Mind testi, mind lelki harmóniánk eléréséhez fontos, hogy tudatosan étkezzünk. Ehhez azonban – ahogy azt már megírtuk egy előző cikkünkben – türelem, odafigyelés, kitartás és mindenekelőtt gyakorlás szükséges. Ha odafigyelünk a helyes táplálkozásra – miközben fontos a nyugodt környezet is –, testünkkel együtt lelkünket is meg tudjuk tisztítani.
Figyeljünk oda, miből mennyit eszünk, hogy ne terheljük le szervezetünket. Idővel észrevesszük a változást, hogy bár kevesebb és minőségi cukrot – nádcukor, nyírfacukor – fogyasztunk, mégis sokkal több az energiánk nem csak egy, de több napra is. És bár nem fogyasztunk nagy adagokat ebédre sem, rá fogunk jönni, hogy a kevesebb, de tápanyagokban gazdagabb étel nem, hogy leterhelni nem fog minket, de ugyan úgy lendületet, energiát ad fizikailag és lelkileg is – pont emiatt lehet megfelelő választás a Fitthin Diétás durum száraztésztánk valamelyike.
Mert a kevesebb, az bizony néha több!
Kattints ide a továbbiakért!
Megosztás a facebookon