Egészséges életmód és buli egyszerre - bizony lehetséges

Mindjárt vége a nyárnak, ezt az időszakot pedig mi mással lehetne lezárni, mint egy utolsó nagy bulival. Ilyenkor valljuk be, kicsit többet is iszunk a kelleténél, hiszen mégiscsak búcsúztatjuk a jóidőt. A legtöbb diétába és étrendbe azonban az alkohol a tiltólista élén szerepel.

Ahhoz, hogy ne borítsuk fel túlságosan egészséges életmódunkat, de megfelelő módon el is köszönjünk sokak kedvenc évszakától, kompromisszumokra lesz szükségünk.

Mai cikkünkben arra adunk ötleteket, hogyan illesszük be egészséges életmódunkba egy–egy mámorittas éjszakát:
 

Készüljünk fel a bulira:

  • Ha tudjuk előre, melyik este megyünk szórakozni, már aznap reggeltől olyan ételeket fogyasszunk, amelyek miatt az alkohol lassabban szívódik fel szervezetünkben.
     
  • Reggelire kitűnő választás a teljes kiőrlésű kenyér pirítva, zöldfűszerekkel ízesített rántottával vagy főtt tojással és zöldségekkel. Ebédre együnk csirkéből vagy pulykából készült ételt rizzsel, vacsorára pedig készítsünk magunknak egy adag spagettit a Fitthin Paleo lenmagos spagettinkből. A tészta ugyanis köztudottan felszívja az alkoholt.
     
  • Már a nap elejétől kezdve igyunk rengeteg folyadékot, vizet vagy zöldteát, hogy előre hidratáljuk szervezetünket.
     

Szórakozzunk okosan:

  • Bár nagy bulit tervezünk este, azért figyeljünk oda arra, hogy szórakozás közben is hidratáljunk! Igyunk olyan italt, amihez eleve szükséges a szóda, például vodkaszódát vagy fröccsöt. De ha párszor csak egy pohár vízzel a kezünkben táncolunk, attól se legyen rossz a kedvünk.
     
  • Italozáshoz rágcsálnivalónak kiváló választás a mogyoró, ha tehetjük, az estére szerezzünk be pár zacskóval.
     
  • Ha a mennyiségre nem igazán szeretnénk odafigyelni, legalább arra figyeljünk oda, hogy kedvenc italunkat lassabban fogyasszuk el. Ezt biztosan megköszönjük majd magunknak másnap!
     

Ha mégis csúnya a másnap:

  • Ugyan úgy, mint a buli előtt és közben, a hidratálás másnap is az egyik legfontosabb dolog kell, hogy legyen. Igyunk tehát minél több vizet már az ébredés után is.
     
  • Bár sokan úgy gondolják, hogy a másnapot csak kávéval tudják átvészelni. Reggel egy kevés még nem árt, de jobb, ha ennyinél meg is állunk, a túl sok koffein ugyanis pont az ellenkező hatást fogja elérni, mint amit várunk.
     
  • Ha reggel nem kell sehova elsietnünk, a legjobb az, ha kipihenjük az előző estét. Töltsünk tehát minél több időt az ágyban!
     


Egészséges életmódunkat tehát nem borítja fel egy buli sem, ha a fent leírtakat figyelembe véve megfelelően felkészülve indulunk neki az éjszakának.

Olvass tovább itt!

A lustaság csak kifogás - avagy hogyan maradj egészséges a nehéz pillanatokban is

Az egészséges életmódhoz tartani magunkat nagyon nehéz, főleg akkor, ha állandó rohanásban vagyunk. Az egész napos munka, a barátokkal való találkozások és az elintézendő ügyek mellett valljuk be, már nincs kedvünk vagy erőnk egészségünkkel foglalkozni. Természetes, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk ellustulni és inkább a könnyebb, ám egészségtelenebb utat választani.

Azért, hogy szervezetünk ne merüljön ki teljesen a folytonos tennivalók közepette, muszáj odafigyelnünk egészségünk állapotára. Az elején persze macerásnak tűnhet a folyamat, ám később észre sem vesszük, hogy szervezetünk megóvása szinte a részünkké vált.

Ha az elhatározás már megvan ahhoz, hogy visszarázzuk magunkat az egészséges életmódba, már nincs semmi, ami megállítson minket. Ehhez segítségül itt van pár ötlet, hogyan érjük el a kitűzött célt még akkor is, ha lustának érezzük magunkat:
 

  1. Pótold a vitaminokat! – Az egyik legfontosabb, hogy szervezetünk hozzájusson azokhoz a vitaminokhoz, amelyek elengedhetetlenek normális működéséhez. Fáradékonynak és levertnek érezzük magunkat például akkor, ha nincs elegendő B12-vitamin szervezetünkben.
     
  2. Egyél zöldségeket, gyümölcsöket! – Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy elegendő zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk. Mindkettőből ízletes salátákat is készíthetünk és tökéletesen alkalmazhatók az egészségtelen nasik helyett.
     
  3. Mozgasd át a tested! – Különösen fontos, hogy megnyújtóztassuk végtagjainkat akkor, ha ülőmunkát végzünk. Ha túl sok volt a számítógép előtt görnyedve ülni, pattanj fel a székből és mozogj egy kicsit.
     
  4. Cseréld le élelmiszereidet egészségesebbre! – A túlzott cukorfogyasztás miatt is könnyen érezhetjük magunkat fáradtnak, így a legjobb megoldás, ha a fehér cukrot lecseréljük azt egészségesebb társára: nyírfacukorra vagy nádcukorra. A búzaliszt is hasonló hatást ér el, így jobb, ha a kenyerünket teljes kiőrlésűvel, a tésztákat pedig például a Fitthin Paleo lenmagos száraztésztánkkal helyettesítjük.
     
  5. Igyál elegendő folyadékot! – Természetesen a legjobb választás ilyenkor is a hideg víz, de a zöldtea is hasznunkra válhat. Kávészünetben kávé helyett például igyunk meg egy pohárral.
     
  6. Mindig legyen nálad egy zacskó mogyoró! – Ha feltétlen rágcsálni szeretnénk valamit, ne a legközelebbi gyorsétterembe szaladjunk be. Mindig legyen nálunk mogyoró, kesudió, mandula, vagy bármilyen mag, amit eszegethetünk, ha ránk tör a falásroham.
     
  7. Dőlj le pár percre! – Egy rövid délutáni pihenés csodákra képes, utána újult erővel folytathatjuk napunkat.


Ahhoz, hogy sikerüljön a napi ritmusunkba beilleszteni az egészséges életmódot, fontos, hogy türelemmel legyünk magunkkal szemben, de ha le tudjuk győzni lustaságunkat, az út egyenesen a célig vezethet minket.

A teljes cikkért kattints ide!

5 módszer, hogyan állítsd meg a jojóeffektust

Nagyon sokan esünk abba a hibába, hogy a súlyfeleslegtől a kelleténél gyorsabban akarunk megszabadulni. Bár az alacsony kalóriabevitel meghozza eredményét, szervezetünk hosszútávon nem tudja fenntartani ezt az állapotot és a leadott kilók nagyon hamar visszajönnek, nem beszélve arról, hogy bár ezzel elérjük a kívánt hatást, de ez a módszer veszélyes is lehet egészségünkre.

A különböző extrém diéták alatti gyors fogyást követő súlygyarapodás ciklikus változását nevezzük jojóeffektusnak, vagy jojódiétának.
Egy fogyókúra során leadott kilók valóban nagy sikerélményt nyújtanak. Mivel azonban ezt alacsony kalóriabevitellel és meglehetősen rövid idő alatt érjük el, szervezetünknek nincs ideje hozzászokni ehhez az életmódhoz. A fölösleges zsír mellett legtöbbször szervezetünk izomzatából is veszít a diéta során. Nagyon gyakori, hogy ebben az esetben a fizikai és szellemi kimerültség miatt depresszió lép fel.

A rosszkedv és kimerültség velejárója pedig nagyon sokszor az, hogy újra hozzányúlunk olyan ételekhez, amiknek a kalóriatartalma magasabb, mint amit szigorú diétánk megengedne. Az eddigiekhez képest azonban a hirtelen változástól szervezetünk raktározni kezd, így lehetséges az, hogy a súlyvesztés után gyors hízás következik be.
 

Ahhoz, hogy elkerüljük ennek a körforgásnak az esetleges mellékhatásait, például a kimerültséget, a magas vérnyomást és koleszterinszintet, valamint, hogy sikerüljön kilépnünk ebből a ciklusból, itt van öt igazán hasznos tipp mindenki számára, aki épp most is a jojózás valamelyik fázisával küzd:

 

  1. Tanulj saját viselkedésedből! – Figyeld meg, hogy mit csináltál másképp akkor, amikor felszedtél pár kilót, milyen volt a hangulatod, mit és mennyit ettél. Ezeket szem előtt tartva könnyebben fog menni jelenlegi súlyod megtartása, vagy a kívánt eredmény elérése.
     
  2. Tekints vissza és készíts jegyzetet! – Próbálj meg minél régebbről visszaemlékezni, hogy életed során mikor milyen állapotban volt az egészséged. Jegyezz fel magadnak minden olyan fordulópontot, ami változást jelentett, ami hatással volt arra, hogy beleess a jojódiétába. A stressz, új munkahely és környezet mind befolyásolják ezt a folyamatot.
     
  3. Mozogj! – Ahhoz, hogy ne kússzanak vissza a fölösleges kilók, nagyon fontos, hogy sportolj! Hetente legalább kétszer áldozz időt valamilyen mozgásra: fuss, végezz gyakorlatokat otthon, járj el úszni, de ha körbetáncolod a lakást, az is tökéletesen megfelel. Utóbbi még a kedvedet is könnyebben felpörgetheti.
     
  4. Légy elkötelezett! – Ismerd be, hogy valóban belekerültél ebbe a ciklusba. Fontos azonban, hogy valóban elhatározd magad a folyamatos súlyvesztés és hízás megszüntetése mellett.
     
  5. Felejtsd el a diéta szót! – Nagyon sokan megijednek a diéta hallatán, mivel ez egyfajta kötelezően betartandó dolog. Inkább hangoljátok rá magatokat arra, hogy nem diétába kezdtetek bele, hanem életmódváltásba. Ezt pedig nyugodtan alakítsátok szervezetetek reakcióit figyelve: ha a cukortól puffadtok, redukáljátok a fogyasztását csak gyümölcsökre, ha pedig búzalisztből készült termékeket túl sokat fogyasztotok, váltsatok például lenmaglisztből készült Fitthin Paleo lenmagos száraztésztáinkra, így kevesebb mennyiség is laktatóbb lesz búzalisztes társánál.


Kattints ide a továbbiakért!

32. heti recept - Ünnepeld Augusztus 20-át a Fitthin Paleo tésztánkkal

Augusztus 20-a Szent István király ünnepe, az Új kenyér ünnepe. Tökéletes nap egy családi vacsorához, sőt ha még az idő is úgy engedi, nem kell teljesen a konyhába visszavonulnunk. Késő délutáni program lehet az egész család számára egy meghitt grillezés a kertben vagy valahol kint a szabadban, így biztosan nem maradunk le az ünnepi tűzijátékról sem.

Családi étkezés révén ez alkalommal a Fitthin Családi kiszerelésű Paleo tökmagos tésztánkat választottuk ki a recepthez.
 


Fitthin Paleo tökmagos csőtészta pirítva, grillezett zöldségekkel és csirkemellel:

Hozzávalók 5 adaghoz (1 csomag 5x55 g):

Pirított tészta (köret):

Grillezett csirkemell:

  • 250–300 g csirkemell
  • olívaolaj
  • vöröshagyma
  • fokhagyma
  • fekete bors (őrölt)
  • szerecsendió (őrölt)
  • koriander (őrölt)
  • bazsalikom
  • pirospaprika
  • chili ízlés szerint

Grillezett zöldségek:

  • 1 nagyobb padlizsán
  • 1 nagyobb cukkini
  • 2–3 darab paprika
  • 2–3 darab paradicsom
  • 1 nagyobb fej lilahagyma
  • bors
  • kakukkfű

 

Elkészítés:

Csirkemell:

  1. A csirkemellet egyforma szeletekre vágjuk fel.
     
  2. Készítsük el a hús pácát: egy kevés olívaolajba tegyünk ízlés szerint sót, borsot, szerecsendiót, koriandert, bazsalikomot, pirospaprikát és chilit. A fokhagymát adjuk hozzá préselve, egy kisebb fej vöröshagyma felét pedig apróra kockázva.
     
  3. A pácba tegyük bele a csirkemell szeleteket, forgassuk össze és tegyük a hűtőbe 1 órára.

Zöldség:

  1. A padlizsánt, cukkinit és a paprikát miután megmostuk, vágjuk fel hosszában, vagy szeleteljük karikákra. A paradicsomot és a lilahagymát szintén megtisztítás után vágjuk vastagabb karikákra.
     
  2. Egy kevés olajba tegyünk ízlés szerint sót, borsot és kakukkfüvet. Kenjük meg vele a zöldségszeleteket és hagyjuk pihenni fél órát a hűtőben.

Tészta:

  1. Amíg a hús és a zöldségek a hűtőben vannak, előírás szerint sós vízben főzzük ki a Fitthin Családi kiszerelésű Paleo tökmagos csőtésztánkat. Ne várjuk meg azonban, hogy teljesen megfőjön a tészta.
     
  2. Csepegtessük le róla a vizet.
     
  3. Olívaolajhoz adjunk hozzá ízlés szerint apróra vágott fokhagymát, borsot és rozmaringot.
     
  4. Forgassuk össze a tésztával és egy serpenyőben és pár percig pirítsuk.

 

Ha az időjárás engedi, menjünk ki a kertbe és grillen süssük készre a pácolt húst a zöldségekkel, ha nem, serpenyőben sütve is elkészül a tökéletes ünnepi, családi vacsora.

A grillezett csirkemell szeletek és a zöldségek mellé tálaljuk a pirított Fitthin Családi kiszerelésű Paleo tökmagos tésztánkat is.

Kellemes időtöltést és jó étvágyat kívánunk!

A teljes cikket itt találod!

Lélek és étkezés - Hogyan befolyásolja hangulatunk a táplálkozást

Egy korábbi cikkünkben arról írtunk, hogyan befolyásolja az étkezés a lelki világunkat. Milyen hatással van a túl sok vagy épp a túl kevés étel a motivációnkra, a jókedvünkre, vagy épp a rosszra. Nem meglepő tehát, hogy a lelkiállapotunk is nagyban befolyásolhatja életmódunkat, táplálkozási szokásainkat.

Lelkiállapotunktól függően hajlamosak vagyunk túlevésre, vagy sanyargatjuk magunkat koplalással. Ezeket legtöbbször negatív érzelmi állapotban tudat alatt tesszük, sokszor azonban tudatosan vigasztalódunk olyan ételek fogyasztásával – vagy nem fogyasztásával –, amelyek rossz hatással vannak egészségünkre.
 

Rosszkedv, depresszió

A legtöbb ember, ha rosszul érzi magát, akkor vagy túl sokat, vagy túl keveset eszik. Talán mindenkinek ismerős az a helyzet, amikor bánatunkat egy tábla csokoládéba, vagy épp egy gyorséttermi menübe fojtjuk. Ha elvesztettünk valakit, sokszor az étellel próbáljuk kitölteni az űrt, amit az elvesztett személy maga után hagyott.

Rossz lelkiállapotban azonban sok esetben az étvágytalanság a jellemző. Ilyenkor észre sem vesszük, hogy már eltelt egy nap, de mi még a reggeli müzli szeleten kívül semmit nem ettünk.

Stressz

Nincs is rosszabb annál, mint amikor valaki a rá nehezedő nyomást evéssel vezeti le. A munkahelyi stressz ismerős lehet mindannyiunk számára. Nem csupán a rövid ebédszünet alatti gyors étkezés tehet rosszat, de a hosszú nap végén történő túlevés sem a legjobb megoldás a stressz levezetésére.

Unalom

Nincs olyan ember, aki ne esett volna kísértésbe unalmában. Sokszor azon kapjuk magunkat, hogy semmittevésünkben állandóan a hűtő ajtaját nyitogatjuk. Amikor pedig ráállunk a mérlegre, csodálkozva nézzük, hogy mennyit mutat. Unalmában az ember bizony valóban nem veszi észre, hogy hajlamos többet és többször enni a kelleténél.
 

Nem kell azonban, hogy hangulatunk befolyásolja étkezésünket! Elég csak egy kicsit odafigyelni és a rosszkedv okozta fölösleges kilók még gondolatban sem szaladnak fel ránk:

  • Ha unatkozunk, ne menjünk egyből a hűtőhöz! Találjunk ki magunknak olyan elfoglaltságot, ami nem csak az esetleges hízástól ment meg minket, de a hasznunkra is válhat. Menjünk el sétálni, fedezzünk fel új helyeket. A lényeg az, hogy időt fordítsunk magunkra.
     
  • Ha hajlamosak vagyunk az ételre vigaszként tekinteni, semmi esetre se tartsunk otthon olyat, ami nem tesz jót szervezetünknek! Ha mindenképp evésbe fojtanánk bánatunkat, tartsunk otthon egészséges ételeket. Ha egy adag spagettire vágyunk, a búzalisztből készült tészta helyett válasszuk például a Fitthin Diétás durum spagettinket.
     
  • Stresszhelyzetben próbáljuk meg a feszültséget más módon, például futással, táncolással levezetni! Nincs is jobb a kedvenc zenénkre önfeledten táncolni a szoba közepén. Nem csak a stresszt tudjuk oldani vele, de hangulatunk is sokkal jobb lesz.
     

A lényeg tehát az, hogy hangulatunkat próbáljuk megérteni, a stresszt helyén kezelni, hogy az esetleges túl sok vagy túl kevés ételfogyasztás ne okozzon még több fejfájást.

Olvass tovább itt!

Találd meg a tökéletes napot diétád elkezdéséhez

Új év új én, szól a már-már klisévé vált mondat minden év januárjában. Bár nem véletlenül választják nagyon sokan január elsejét az életmódváltás kezdetének. Újévi fogadalom már hosszú idők óta van, kutatások pedig bebizonyították, hogy azok közül, akik ilyentájt kezdik meg diétájukat, edzéstervüket, nagyobb százalékban véghez is viszik célkitűzéseiket.

Nem szükséges azonban az új évre várni, hogy diétánk sikeres kimenetelű legyen. Minden csak elhatározás kérdése. Valójában minden nap magában rejti az újdonságot, így akár már holnap is nekivághatunk a folyamatnak. De vannak olyan napok, amelyek sokkal nagyobb hatást gyakorolnak ránk az „újrakezdést” szimbolizálva.
 

Hétfő

Sokaknak a hétfő nyűg, újra munkába kell állni vagy iskolába menni. Azonban jobb, ha már előre áthangoljuk gondolkodásunkat pozitív irányba. A hétfő ugyanis egy új hét kezdete, újabb lehetőségek elénk tárulása. Ezeken a napokon egyébként sokkal előrelátóbbak vagyunk, bennünk van az újrakezdés lehetőségének a gondolata. Már csak annyi a dolgunk, hogy ezeket az energiákat a jó célra fordítva használjuk fel.

Tehát diéta elkezdéséhez nagyon jó, ha kiválasztunk magunknak egy hétfőt. Előtte héten már kezdjük el a hűtő és a kamra polcain lecserélni az addigi ételeket a diétának megfelelő élelmiszerekre. Ha például a paleo diétát szemeltük ki magunknak, a búzalisztből készült tésztákat leválthatjuk a Fitthin Paleo tökmaglisztből vagy lenmaglisztből készült száraztésztáinkra. Készítsünk magunknak – vagy keressünk az interneten – étrendet, nézzünk utána edzésformáknak, tervezzük meg, hogy azon a bizonyos hétfőn már gördülékenyen menjen az indulás.
 

Minden hónap elseje

Sokaknak a hónapkezdő napok váltak be az életmódváltás elkezdése szempontjából. Nem is csoda, hogy az első hetekben rengeteg látogatója van az edzőtermeknek. Ahhoz azonban, hogy mi hónap végén is ott legyünk – vagy épp az otthoni gyakorlatokat akkor is végezzük – fontos, hogy kitartóak legyünk célunk elérésében.
 

Születésnapok, évfordulók

Megint eltelt egy év és nem vagyunk megelégedve magunkkal? Fogjunk neki a diétánknak születésnapunkon vagy utána egy nappal, hiszen ez is azon napok közé tartozik, amelyek az újrakezdés lendületét hozzák magukkal. Ha pedig évfordulót ünneplünk párunkkal, közösen is belefoghatunk az életmódváltásba. Ezzel a motivációnk is nagyobb lesz és a diétánkat is kisebb valószínűséggel fogjuk abbahagyni.
 

Tavasz, nyár, ősz, tél

Egy új évszak kezdete mindig nagyban befolyásolja mindennapjainkat. A leggyakrabban az életmódváltást őszre szokták ütemezni: van elég időnk rá, hogy a következő nyárra tényleg formába kerüljünk! Nem csupán emiatt tökéletes választás az ősz, de ha idő közben váltani szeretnénk, akár többféle diétát, edzésformát is kipróbálhatunk.
 

Ha kitartunk célunk mellett, az életmódváltáshoz valójában minden új nap megfelelő kezdet lehet. Hiszen minden csak elhatározás és akaraterő kérdése.

A teljes cikkért kattints ide!